Jdi na obsah Jdi na menu
 


O výcviku a provozu jízdárny

13. 11. 2006

O výcviku a provozu jízdárny

Obrazek

 

Převážná většina členů našeho občanského sdružení je ve věku od šesti do osmnácti let. Děti mladší než šest let jezdí většinou za asistence nebo alespoň docházejí do areálu v doprovodu rodičů. Horní věková hranice pro členství ve sdružení není určena. Na naší jízdárně jezdí i zrakově a sluchově postižení jezdci, máme zkušenosti také s tréninkem paralympijských disciplin v jezdectví. Mnoho lidí asi překvapí, jak dobrých výsledků mohou tito jezdci dosahovat.

Každému jezdci se snažíme upravit výcvik s ohledem na jeho současný stupeň výcviku a fyzické možnosti. Cvičitel pracuje vždy s každou dvojicí jezdec-kůň tak, aby při zachování maximální bezpečnosti jezdců i koní nejen procvičil vše, co již frekventanti umí, ale aby se každou lekci naučili i něco nového. Výcvik je veden rekreační formou, ale má za cíl připravit jezdce k úspěšnému absolvování ZZVJ a případně i ke startům na oficiálních jezdeckých závodech.

Během prvních lekcí by se všichni měli naučit základní pravidla bezpečnosti při práci s koňmi ve stáji i mimo ni. Při dalším výcviku musí kromě vlastního ježdění postupně zvládat i čištění koní, sedlání, uzdění, vodění koně na ruce, asistenci při ježdění ostatních začátečníků a veškeré činnosti ve stáji. Všechny práce nutné k zajištění chodu stáje si totiž děláme sami.

Jako přípravu na účast na závodech vypisujeme velmi často různé akce pro členy občanského sdružení i pro ostatní. Akce jsou střídány tak, aby se jich mohla zúčastnit většina členů. Pro nejmenší děti jezdící i nejezdící jsou to různé jízdy zručnosti a soutěže s koněm i bez něj. Velmi oblíbené jsou akce s různými převleky. Při pěkném počasí tyto akce pravidelně končí táborákem, stejně jako brigády. Pro pokročilejší jezdce jsou pravidelně uspořádány soutěže s  lehkými drezurními úlohami. Závodní družstvo i některé z šikovnějších menších dětí si zajezdí na skokových akademiích s účastí zástupců okolních stájí, případně i na závodech pořádaných jinými jízdárnami.

Důležitou aktivitou našeho sdružení je pořádání letních výcvikových táborů v objektu bývalého válcového mlýna ve Vinařicích u Kladna. V letních měsících je na jízdárně na Chabech pouze omezený provoz, většina koní je v té době k dispozici na letním táboře. Proto se platí pouze jednotlivé předem dohodnuté výcvikové lekce a ne obvyklý měsíční příspěvek. Informace o táborech jsou uveřejněny na http://mujweb.cz/www/tabor.kone.

I když jsme zaměřením jízdárna s anglickým stylem ježdění, snažíme se svým členům zpřístupnit i poznatky z horsemanshipu. Účast na takto zaměřených seminářích je především přínosem pro zkušenější jezdce, kteří již pracují s mladšími koňmi a pomáhají při výcviku začátečníků

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

tvrdé pečivo

(Jarmila Colombo, 17. 10. 2011 13:01)

Prosím vás o sdělení, jestli nepotřebujete tvrdé pečivo pro koně, občas nám přebývá. JarmilaColombo @seznam.cz